Kopya Başı Anlaşması

ANLAŞMA DAHİLİNDEKİ ÜRÜNLERİMİZ:  S/B Fotokopiler –Renkli Fotokopiler –S/B Yazıcılar – Renkli Yazıcılar MFP Ürünler (Fax, Fotokopi,Yazıcı,Tarayıcı)

HİZMET SÜRELERİ VE GARANTİ:
      3 Yıl - 4 Yıl - 5 Yıl ve Bu süreçlerde uzatılmış ürün garantisi

SİSTEM AÇIKLAMASI :   Sistem, en küçük kişisel yazıcıdan en yüksek kapasiteli dijital fotokopi makinesine kadar tüm Kyocera – Mitaco ürünlerini kapsar. Tüm cihazların her türlü sarf malzemesi, yedek parçası, bakım anlaşma ve işçilik maliyetleri, kağıt hariç olmak üzere yerinde ve yedekli olarak karşılanır. Sistem ilk günkü baskı kalitesini garanti eder.

DESTEK :   Sözleşme süresi boyunca tüm yedek parçaları, işçilik ücretleri ve sarf malzemeleri ( Toner - Drum Ünitesi - Fırın Ünitesi - vb.)"Kopya Başı Birim Ücreti" dahilinde ücretsiz ve yedekli olarak karşılanır.

KOPYA BAŞI BİRİM ÜCRETİ:   Cihaz parkınızda bulunan ürünlerden aldığınız her bir sayfa baskı için belirlenmiş birim fiyattır. Her ay sonu ürünlerinizde bulunan sayaçlar tarafımızdan okunur ve yapmış olduğunuz baskı miktarı ile kopya başı birim ücreti çarpılarak tarafınıza fatura edilir. Sistem, önce öde sonra kullan mantığını devre dışı bırakarak, önce kullan ve kullandığın kadarını üstelik daha uygun fiyat ile öde mantığını içermektedir. Üstelik kesilen faturaların içeriği hizmet olduğundan fatura bedelinin tamamını masraf olarak vergiden düşebilirsiniz.
  
KLASIK SİSTEM 

Ofisinizin her türlü dokümantasyon işi için (Fotokopi, yazıcı, fax, tarayıcı vb) ihtiyaç duyduğunuz cihaz/cihazları satın alırken üzerinde durulan en önemli kriterlerden biri cihaz/cihazların yatırım maliyetidir.

  •  Çoğu zaman ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap vermeyen ürünleri, ihtiyaç doğduğu andaki bütçe yetersizliği nedeniyle satın alıp ofisimize konumlandırmak zorunda kalırsınız.
  •  Uzun vadede bu süreç, farklı markalardan oluşmuş, çok sayıda cihazı bünyesinde barındıran, fakat ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap veremeyen bir sistem olarak karşınıza çıkar.
  •  Bu klasik satın alma süreci aynı zamanda, yatırım maliyeti düşük fakat işletim maliyeti yüksek cihazlarla çalışma zorunluluğunu da beraberinde getirir.
  •   Sistemin getirdiği bir diğer önemli sorun ise farklı marka ve tipteki cihaz için değişik servis merkezlerinden alınan hizmet (hatta yerinde servis hizmeti alınamayan cihazlar), çok çeşitli sarf ve yedek parça temini esnasında yaşanan lojistik ve teknik aksaklıklardır.
  •  Klasik satın alma, çoğu zaman sarf ve yedek parça temini içinde yukarıda incelediğimiz sorunları beraberinde getirir. Bu da, kalitesiz ve/veya orijinal olmayan ürün temini ile sonuçlanabilecek bir süreçtir.
  •  Farklı marka cihazlardan oluşan ofisinizdeki bilgisayarlarda da çok çeşitli yazılımların olması ve bunların sisteminize olumsuz etkisi de kaçınılmazdır.
  •  Makinenizi aldığınızda iki senelik garanti kapsamında sadece üretim hatalarına karşı ücretsiz yerinde servis alırsınız.
  •  Makinenizin arızası üretimden kaynaklanmıyorsa arızalanan parçanın ücreti size fatura edilir.
  •  İkinci yıldan sonra her yıl servis anlaşması yapmak zorundasınız. Ancak bu anlaşma yalnızca işçilik ücretlerini kapsamaktadır, yedek parça ve kullanım malzemelerinin ücretleri dahil değildir.
  •  Makinenizi aldıktan sonra işletim giderleri; Sarf malzeme (Toner, developer, drum, merdaneler, v.b.) arızalanan yedek parçaların giderlerini siz karşılarsınız.